Iris  Jurma     *

VÕHUMÕÕK*

 
ärikingid * sisustuselemendid * Nuku kohvermajad

Kes minevikku ei mäleta

Kes minevikku ei mäleta,

sellel on targem üht-teist üles kirjutada. 
Ehk siin on märkmeid olnud asjust ja tehtud tegemistest.

2017

Tähelepanu!
Kuldamisega seotud teemad leiab nüüd uuelt kodulehelt! 
kullakarva.com
Sealt leiab põhjalikuma ülevaate nii selle glamuurse ja ägeda tehnika võimalustest, kui ka minu seni tehtud töödest.
Tõtake uudistama!

2015 

Pool ja natuke on juba möödas ja see on möödunud hõbeda sädeleva tähe all. Hõbetatud on nüüd kohe kahe paari kätega ja umbes terve elamise jagu mööbli detaile. Ehtsa e. sterlinghõbedaga mööbli katmine on ilus, aga oma riskidega värk, sest hõbe on väga kergesti oksüdeeruv materjal. Vaadake oma hõbelusikaid või ehteid, kui ei usu. 
See tähendab eraldi oksüdeerumisvastast töötlust. Ja lootust parimale.
Üldiselt on ohutum vähem glamuurse, aga kauem särava alumiiniumiga piirduda. 
Ja vahelduseks natuke kulda ka. Päris lehtkulda.

2014 lõppemas

Juba ongi peaaegu ta möödas, see murranguline ja katsetuste ning riskide rohke.
Selle aasta suurim projekt on POOD. Pisike ja mitmetahuline Rüütel ja Roos Niguliste kiriku varjus, Põrgu kõrtsi värava külje all. Siin on siis väljas pea kogu valik minu nagisid, ilunuppe, hõrke taskupeegleid ja muud. Loomulikult ka hetkel ainus valmis kohver-nukumaja, mis loodetavasti jõuludeks uue kodu leiab.
Selline ta siis sai:

  • Oktoobri Äripäeva Sisustajas ilmus Eesti Asja rubriigis lugu portreenagidest.

Fotode autor Meeli Küttim.Veebruar 2014

Vaated lõpetatud 2013 aasta-projektile.
Umb 19 ruutmeetrit terasest iluvõre, kullatud vasepõhise kuldamishelbega. Higi, pisarad, 1,5 l liimi, 1 kg kullahelvest, -4 kg kehamassist, mõttemaailm, nagu päkapikul (kuld-kuld-kuld, kuld-kuld-kuld), kokku 8 kuud - raju elamus.

Jaanuar 2014

Nüüd siis julgen juba öelda, et mu grandioossne kuldamine on lõpukorral. Ainult õrna metallikihi kaitsva lakiga katmine on veel teha.
Terasest ehisvõred on kullatud eriti vastupidavat liimi ja vase baasil kuldamishelveste segu kasutades.
Aga töö on olnud uskumatult aega- ja kannatust nõudev. Materjali kapriissus meie kliimas ja see, kui lähim koht, kust reaalselt nõu saaks küsida, on USAs, viis aasta lõpuks nii minu, kui kliendi kannatuse üsna piiri peale.
Nüüd on küll tunne, et kui sellega hakkama sain, siis pole miski võimatu.


Ja nagu ühest hullust projektist korraga vähe oleks, tuli kõige kiiremal ajal veel teinegi kuldamisprojekt ette võtta. Seekord küll ainult detailid kahele klassitsistlikule öökapile, aga see-eest ehtsa 22 karaadise lehtkullaga.

Sügis 2013

Nüüd on käsil suurim kuldamisprojekt minu senises elus - hullult põnev on!
19 ruutmeetrit metallvõre, mis läheb kullahelveste alla. Väga palju on juurde õppida. Ja tükk aega pole nii intensiivselt füüsilist tööd teinud.
Vene keele praktika kulub ka ära :)

Talv, 2013

Viimane sissekanne oli uskumatult ammu ja vahepeal on töös olnud nii mõndagi. Annan siis sellest väikese ülevaate vähemalt: Sündisid uued sarjad nuppe: Baleriinidele ja Väikestele Kolludele

Aedvilja tänava Galerii Tallinnas tellis näidised oma pakutavatele ümmargustele ja ovaalsetele raamitoorikutele. Neid saab sealt osta - nii maalitult, kui ise maalimiseks!


      2013 jaanuari Nipiraamatus leiad minu versiooni käsitööpaberitega tuunitud nõuka-aegsest sektsioonkapist, mille osad leidsid uue elu lastetoa mööblina. Juures ka tegemisõpetus!


Mai, 2012

Lõpuks ometi jõudsin ise ka Moostesse, et Viinavabriku
vannitubasid ihusilmaga näha!
Ja mõisas ringi jalutada, ja Viinavabriku rõdul veini juua ja järve kaldal romantiseerida. Ja kui ebanormaalselt palju tigusid seal järveääres oli!
 Mmmm... see oli hea.
Aga tagasi vannitubadesse - eks vaadake ise!

November-detsember, 2011

Peale üsna töömahukat portree tellimust hakkasin lapsele sünnipäevaks kingitust nikerdama. Nukumaja. Eks ta muidugi on ka oma igiammuste unistuste täide viimine, aga kuna nüüdseks on kink juba üle antud ja esimesed parandusedki ees ootamas, võin rõõmuga nentida, et mitte ainult. Kingi saaja on täitsa rahul :)

Parim tundus kasutada juba olemasolevat materjali, niiet (50 a.?) vanad lõngad rändasid vanaema kohvrist välja. Tulemas on uus elu! Ja siis hakkas remont.

Peale mõõtmist, lõikumist, kleepimist ja värvimist oli vana kohver nagu, noh, nagu uus :D Kohvrile puudu olevat nurka ei suutnud leida, niiet käiku läks Saku plastist klaasialus ja aerosool. Ja SUUR SUUR AITÄH Piretile aknaraamide ja pildiraamide eest!!! Vot niii peent tööd tehakse Järsi raamimise töökojas;)
Ja siis jagasime pere peale ära, kes mis jänese ja mis mööbli ostab, et perekond sisse võiks kolida. Panustasime Sylvanian Familys sarjale, sest nende detailitruudus on nende hinda väärt. Lihtne.
Palju õnne, mu laps.

Veebruar,2011

Pärast täiesti mõttetut sõitu Tartu Jõuluturule näitasin oma taas lahtipakitud töid naabrile, kes juhuslikult ka sisekujundaja. Oleks kohe pidanud naabri juurde minema, mitte Tartusse.

Sealtkaudu sain kohe tellimuse kahele peeglile Viljandisse palkmajja, mis täidetud Eestimaise disainiga! Milline haruldus!  Juba olemas olevasse ruumi täpselt sobitatud detailid - mis viga nii tööd teha :)

Siin mõned pildid. 

 

August, 2010.

Juuli lõpus sain ülikooli aegse sõbrantsi Kaija kaudu huvitava pakkumise - Artisticu raamisalong otsib kunstnikku, kes maaliks peegliraamidele. Suur oli minu üllatus, kui selgus, et need raamid lähevad Mooste mõisa viinakööki, mida parasjagu renoveeritakse Eesti Fototurismi Keskuseks!  http://www.fototurism.ee/

Minu mälestus Mooste viinavabrikust oli tolmune, hämar ja räämas, täis riputatud võrkkiikesid, mis nägi välja nagu pimedusehaldjate urgas - selliseks muutus see räämas ja aastakümneid lagunenud hoone 2001.a Kaija Kesa, Eneken Maripuu ja minu enda kätetööna esimesel MoKsi Postsovkhosi kunstisüpoosiumil. Meie installatsiooni nimeks sai siis Deliirium - tundus vanasse viinavabrikusse sobiv idee.  http://moks.ee/site/pmwiki.php?n=ArtSymposium.PostsovkhoZ1

Nüüd on meie vana unenägu muutuma siis elavaks reaalseks majutusasutuseks ja aktiivseks fototurismi keskuseks! Ma ei jõua ära oodata, et seda jälle näha. 

Paar pilti aastast 2001.

Inspiratsiooniks sain külaliste tubade tapeedinäidised. Raamid on plaanis paigutada iga numbritoa vannituppa.

Esimene raam sai väikese reljeefse lillemustri kullaga kullal.

Teise toa peegel sai julgem ning jõulisem ja juba kolme värviga - kuld ja roheline kreemvalgel. Kolmandas ja neljandas toas on sarnane tapeet, ainult toonivahega - pruunikates ja sinistes toonides. Sestap said järgmised kaks raami kah sarnased, ainult toonivahega. Viiendas toas on detailirohke ja pisut indiapärane taimemustriga tapeet, millest lähtuvalt sündis tellisepunasel taustal vürtsikam ja jõulisem lillemotiiviga raam. Loodan, et heledas vannitoas saab sellest särtsakas lisand :)
Ja ongi viimased ruumid - kuuenda külalistoa seinad on tapeetimata, punasest tellisest ja maakivist, mis on võimas ja värvikas pilt. Seetõttu sai raam mitte niivõrd värvikas, kui just motiivile rõhuv - kanepi kirja vöömuster tellisepunase ja tumehalliga kreemvalgel. Sarnase mustriga sai tehtud ka eraldi oleva suure tualettruumi peegel. See on siis see suurem :)
Kahju isegi natuke, et see projekt juba läbi sai - väga huvitav oli teha samale suuruse ja kujuga asjale erinevaid kujundusi ja maalida hästi erinevaid mustreid. Nüüd tahaksin neid juba Mooste viinavabrikus kohapeal näha! Loodetavasti varsti!Juuni, 2010                                                                 Disainimaja.ee oli nii armas ja tegi minuga väikese portreeloo!! Loe seda siit:  http://www.disainimaja.ee/articles/blog/iris-maalib-mooblit

Jälgi minu tegemisi ka Facebookis!

Iris Jurma kunstivärk